Kurucumuzdan

“Benim Keşkelerim Sizin İyikiniz Olsun”

2000’li yıllarda küçük bir pasaj odasında başlattığım girişim yolculuğumda bugün Uluslararası 300’den fazla ödülün altında imza attığımız Nuit Reklam Ajansı’nın kurucu ortağı ve başkanlığını yürütüyorum. Yanı sıra bir çok sosyal sorumluluk projesini kurgulayarak hayata geçirmekle birlikte 2015 yılında yayın hayatına başlayan Kioskla’nın yayın yönetmenliği yapıyorum. Aynı zamanda bir kadın dayanışmacısı olarak Dünyanın en büyük kadın gönüllü hizmet kuruluşlarından biri olan Inner Wheel üyesiyim.

 

Elbette bu girişim yolculuğumu o günden bu günlere taşımak hiç kolay olmadı. Özellikle iş dünyasında cinsiyet eşitsizliğinin olmasından mütevellit Girişimci Kadınlar için bu yolculuğun daha fazla zorlaştığını düşünüyorum. Bu girişim yolculuğunda yaşadığım çokça zorluğa rağmen pes etmeden devam ettim. Fakat çevremde veya görünür dengesiyle iş dünyasında girişimci kadınlarla karşılaşmak pek nadir bir olgu oldu. Oysa kadının yapabilirlikleri doğrultusunda fikirlerini hayata geçirmesi, yönetmesi çok mümkündü. Bu girişimcilik döngüsünün içinde aksi giden veya gidebilecek noktaları gerek deneyimleyerek gerek teğet geçerek ben de kadın gözünden bir bakış açısı ile “benim keşkelerim, sizin iyikiniz olsun” diyerek Değer Katan Girişimci Kadınlar Atölyesini oluşturdum. Değer Katan Girişimci Kadınlar Atölyesi’nde bencelerimi paylaştığım bir mentorluk sürecini başlattım. Bugüne kadar 86 kadına dokunarak yolculuklarını kolaylaştırdım ve bundan müthiş bir mutluluk duydum.

 

20’li yaşlarda çıktığım bu yolculuğa bugün 40’lı yaşlarda da devam ediyorum. Kuvvetle muhtemel ömrüm vefa ettiği, sağlığım müsaade ettiği sürece de devam edeceğim. Benim için elbette zorluklarla baş ettiğim ama günün sonunda her defasında yüzümü gülümseten başarılara da imza attığım bir deneyim yolculuğu oldu. Bu zorlu sürecin içerisinde beni en çok yoran erkek egemen sert ve köşeli bir iş dünyasının içinde olmaktı. Bu sert ve köşeli iş dünyasının içinde zarif bir duruş ile kendinize yer açmak, tabiri caizse kurtlar sofrasında kuzu olmaktı. Bu zorlu dengelerin yanı sıra elbette yakın çevre ve toplum baskısı da yok değildi. Neyse ki bugün çokça zorluğu geride bıraktım. Şimdi “benim keşkelerim, sizin iyikiniz olsun” diyorum. 

 

Tabi “benim keşkelerim, sizin iyikiniz olsun” duygusu yalnızca kadınlar için. Kişileri yalnızca ve yalnızca iyi niyetli ve kötü niyetli bulduğum denge ile bir ayrıma tabi tutsam da kesinlikle kadının ruhu ve zarafeti benim nazarımda çok daha kabul görür dengeler taşıyor. Tam da bu sebeple girişim yolculuğu üzerine bencelerimi yalnızca kadın girişimciler ile paylaşmak üzere Değer Katan Girişimci Kadınlar diyerek kadının girişim yolculuğuna katkıda bulunmak istiyorum.

 

Kadın gelişirse, çocuk iyileşir. Çocuk iyileşirse, dünya güzelleşir.

 

Tuba KILIÇ ALMALI

 

"FİKİRLERİNE DOKUN"

Hayata geçmemiş fikirler ölüdür. Fikirlerin yaşamasını, can bulmasını istiyorsak hayata geçirmeliyiz. Hayata Geçirmek İçin Harekete Geç.